Dein Warenkorb
Schließe Alternative Icon
Kostenloser Versand ab 50 Euro Kostenloser Versand ab 50 Euro

Blog

Crickets are a Nutritional Powerhouse

Crickets are a Nutritional Powerhouse
Calories are not hard to get, it is vitamins and minerals we are often lacking. Insects are not only sustainable and ethical to farm, they are also very nutritious. And that’s important! Deficiencies of minerals like iron and calcium are not rare, especially as we age. We are also encouraged to get more of those healthy omega-3 fats and increase the amount of fibre and protein we eat. Think of the foods you consider good sources of iron, calcium, protein, and fibre. It turns out that crickets are better when it comes to all of these! Weiterlesen
👀 CHECK OUT OUR REVIEWS

WHAT CUSTOMERS ARE SAYING

223 reviews
80%
(178)
12%
(26)
5%
(12)
3%
(7)
0%
(0)
Prekvapenie

Skvelá chuť a výborná a hlavne zdravá alternatíva bežných ........ Nebudem ďalej prezrádzať čoho, nechajte sa prekvapiť!

Bigman powder!

This is the best protein powder on the market. I enjoy it after good and hard climbing session, and since i started using SENS' protein powder, i feel much than ever!

Fantastic bar!

The taste of the bar is so delicious. I enjoy it the most when i'm out climbing and so i can get that extra boost of energy.

Proteínové tyčinky

Proteínové tyčinky od SENS chutia jednoducho skvele! Pomer proteínu 20g na 60 gramovú tyčinku je výborný. O kvalite svedčia tiež poctivé, kvalitné suroviny priamo z farmy. Ak sa náhodou zaujímate o udržateľnosť, SENS je tá pravá voľba!

Výborný protein shake!

Proteín sa veľmi dobre rozpúšťa ako vo vode tak v mlieku (osobne preferujem kombináciu s vodou). Pre mňa ako človeka, ktorý sa snaží žiť ekologicky a využívať čo najviac eko produktov, je toto skvelá alternatíva k bežným proteínom. V porovnaní s ostatnými vysoko kvalitnými proteínmi je cena veľmi dobrá a spoločnosť sa ju snaží ešte znížiť. Za mňa TOP voľba! :)