Your cart
Close Alternative Icon
Free shipping on orders over €50. Expected delays in UK orders. 🎉 SALE! 15% OFF in boxes Free shipping on orders over €50. Expected delays in UK orders. 🎉 SALE! 15% OFF in boxes

Blog

Will There Be a Cricket Farm on Mars?

Will There Be a Cricket Farm on Mars?
If we are ever to colonize Mars we will need an amazingly sustainable and resource efficient food source. Will it be plants, mycoprotein, lab grown meat, algae, or grass-fed cattle that feeds the future Martians? Or could insects be the right choice? Let’s take a look at what the future of protein might be, whether on Earth or Mars. Continue reading

The Well-Being of Farmed Insects

The Well-Being of Farmed Insects

We want to limit the overall animal suffering in the world. Our suggestion is that people replace at least some portion of their protein coming from meat and eggs with protein coming from insects. Conventionally raised big animals are a huge problem and a source of suffering. Insects on the other hand do not suffer at all while being farmed. How is that possible?

Continue reading

Why killing crickets is morally ok

Why killing crickets is morally ok
I think most people would agree that harming anything that can suffer or feel pain is a negative thing. Unfortunately, our current food and agricultural industries contributes to this bad practice regularly. So what can a person do if she wants to reduce the inhumane treatment of animals while getting all the nutritional benefits that animal foods provide? The answer lies in the insect kingdom. Continue reading
👀 CHECK OUT OUR REVIEWS

WHAT CUSTOMERS ARE SAYING

223 reviews
80%
(178)
12%
(26)
5%
(12)
3%
(7)
0%
(0)
Prekvapenie

Skvelá chuť a výborná a hlavne zdravá alternatíva bežných ........ Nebudem ďalej prezrádzať čoho, nechajte sa prekvapiť!

Bigman powder!

This is the best protein powder on the market. I enjoy it after good and hard climbing session, and since i started using SENS' protein powder, i feel much than ever!

Fantastic bar!

The taste of the bar is so delicious. I enjoy it the most when i'm out climbing and so i can get that extra boost of energy.

Proteínové tyčinky

Proteínové tyčinky od SENS chutia jednoducho skvele! Pomer proteínu 20g na 60 gramovú tyčinku je výborný. O kvalite svedčia tiež poctivé, kvalitné suroviny priamo z farmy. Ak sa náhodou zaujímate o udržateľnosť, SENS je tá pravá voľba!

Výborný protein shake!

Proteín sa veľmi dobre rozpúšťa ako vo vode tak v mlieku (osobne preferujem kombináciu s vodou). Pre mňa ako človeka, ktorý sa snaží žiť ekologicky a využívať čo najviac eko produktov, je toto skvelá alternatíva k bežným proteínom. V porovnaní s ostatnými vysoko kvalitnými proteínmi je cena veľmi dobrá a spoločnosť sa ju snaží ešte znížiť. Za mňa TOP voľba! :)