Reviews

Based on 936 reviews
88%
(820)
6%
(57)
3%
(26)
2%
(20)
1%
(13)
Amazing bars!

Tasty and amazing bars! Love the portioning that perfectly fills you up after a training session!

Chipsy

Jsou dobré trochu zvláštní ale dobré pikantní prostě fajn.

Moc dobrá

Chuťově moc dobrá tyčinky, bude můj favorit. Skvělé složení.

Great

Fast delivery in France, and great product! Healthy, tasty, and sustainable. Thank you!

Amazing, Filling and Tasty Bars!

Love everything about these bars!
The flavour is delicate and feels like a homemade bar with similar natural ingredients, the packaging is practical and the portioning is correct since one bar fills me up exactly how much I need after a workout.
The texture is firm and after chewing leaves a slightly dry mouth.
I love this sensation since it forces me to drink more water!

cvrččí protetinovka

po dlouhé době jsem začal svačit protetinovky :-)

těstoviny

rychlá příprava, dobře chutnají a zasytí

Amazing Texture and Taste

The pasta cooks fast and it has a good al-dente bite, quite similar to whole wheat pasta and, as expected, the flavour is similar to a gluten-free pasta.
It pairs perfectly with any sauce and it definitely fills you up more than regular (durum) pasta.

Pražení cvrčci

Super vše podle očekávání.

Party Snack: Good Flavour, Peculiar Texture

The snack is definitely a good party gig to entertain friends and snacking on something different and unusual for a standard European taste bud.

The flavour is spot on what is labeled on the tube.
The texture is quite peculiar, almost like over fried legumes which creates a somehow dusty and airy sensation which might not be of some people liking. To make this sensation less strong, one has to take a good spoon of crickets.

As a snack, I would probably recommend the bars or to use the flour.
As a party activity, the tube is funny and cool!

Furthermore, I appreciate a lot that it is not an over ultra-processed product and the tube can be easily re-used as a spice container!

Výborný

Obě másla jsou chuťově výborný, složením mega nabušený, nulový rozdíl v chuti s originály nebo jinými proteinovými másly.
Za mě fakt super ! Objednám určitě znovu, už jsou skoro fuč :)

Super Protein and customer service

Super Product, tastes very good and is easy to digest. Customer Service is just wonderful, one package came open due to the glue they use in the eco bag and they sent me a new one very quickly and without any fuss. would recommend to anyone

Cvrččí proteinovka v tmavé čokoládě

Výtečné, čokoláda vždy potěší a toto i moc dobře chutná. Na kole vždy jednu sjedu a vozím jednu náhradní, ale nikdy se mě nepodařilo tu náhradní dovézt zpět, ještě, že mám tak malé kapsy.

tmavá čoko - pomeranč

Myslel jsem, že chuť pomeranče bude jen na přebytí, aby to chutnalo po něčem, ale chuť je dominantní a příjemná. Zase mám velké balení, u jedné nezůstane. Zkusím objednat i višeň, pokud bude tak dobrá jako tato, budu nad míru spokojený.

Cvrččí proteinovka

Objednal jsem velké balení s tím, že čokoládový vždy chutná, ale sakra, toho by jsem dokázal jíst tuny, na kolo beru vždy jednu a jednu jako pojistku, kdyby se trasa protáhla. Samozřejmě se vracím s prázdnou i z krátkých cest. Dobrý práce, hoši.

Ahoj Tomáši, moc díky za tvoje recenze. Máme radost, že ti naše proteinovky tak sedí. Tohle je pak pro nás ta nejlepší odměna. A tobě doporučujeme pořídit kalhoty s více kapsami :D Měj se hezky, Irena ze Sens

Tycinka

uplne luxusni jedna z nej proteinovych tycinek a to jsem jich ochutnal desitky jen by jsem privital vic chuti

Super chuť a stravitelnost

Protein s nejlepší chutí a stravitelností co jsem zkusil.

Eva S.

Poprvé jsem je koupila synovi k Vánocům. Cvrčci měli velký úspěch u celé rodiny. Již kupujeme potřetí.

W
Nut butters with cricket protein
Wolfgang Wagner (DE)
Sorry for last one!

After this review, I gou the information from sens, this is probably no molds on top of the butter, but rather sure small fat drops, I took a closer
look and that's it. Looks not so really nice, but I tried it and taste is really a
WOW, so sorry for this!

Best Sustainable, Healthy and Tasty protein bars

These protein bars are simply delicious. And the best part?! I can eat them without any guilt because they have the perfect nutritional ratio between proteins, sugar and fats.
Very satisfying and great to kill those sweet cravings.
My favorite is the banana dark chocolate one followed by the peanut butter caramel.

W
Nut butters with cricket protein
Wolfgang Wagner (DE)
Arrived total moldy

Absolutely inedible, full of molds, I wrote a claim, asked for support, got a nice answer, probably from a bot and nothing happend... Not really nice@

Hi Wolfgang. The e-mail was from me, not from a bot. I have contacted the producer, as I explained in the e-mail and I am now waiting for the response. Very likely it is congealed fat on the peanut butter. But I'm still waiting for final confirmation from the manufacturer. Sorry for the delay. I'll call him tomorrow. Regards, Irena from Sens

Moc chutné

Chut super :)

Konečně přírodní proteinovka

Trvale hledám proteinovky, které by nechutnaly po umělých sladidlech a zároveň nebyly jen samá datle... Tyhle jsou super, mají jemnou chuť, příjemnou konzistenci a nejsou vůbec přeslazené. Konkrétně příchuť banán je skvělá (brownie má za mě maličko divnou duchuť). Rozhodně doporučuju všem, kteří preferují přírodní chutě.

Very nice

<3

My 6 year search for protein is over

I've been looking for a protein I actually enjoy for 6 years and finally found it with this one. Blended with water, this protein is one of the better I've tried. Blended with sweetened and unflavored almond milk or oat milk, this is the best protein I've had by a landslide... even when comparing to other proteins blended with almond/oat milk. It's so good that my girlfriend and I will crave it as a treat, just for the taste. If you use an immersion blender to blend it, you can aerate it to create a milkshake texture.