Your cart
Close Alternative Icon
Free shipping on orders over €50. Expected delays in UK orders. 🎉 SALE! 15% OFF in boxes Free shipping on orders over €50. Expected delays in UK orders. 🎉 SALE! 15% OFF in boxes

Blog

How to Use Cricket Flour in the Kitchen

How to Use Cricket Flour in the Kitchen
Did you know that cricket flour can be used in almost any recipe to makes it more nutritious? It has many uses in the kitchen and the best thing about it is that it doesn’t have a big effect on the taste of the finished meal. We believe it will become a common item in every modern household. If you want to start experimenting, here are a few tips. Continue reading

Diet 2.0 – Insect Flours Are Common Ingredients

Diet 2.0 – Insect Flours Are Common Ingredients
As we’ve described in the previous article Diet 2.0 represents our vision for the future of food. In this article we want to look at one ingredient that will help us get closer to that envisioned future - insect flour. It is something we are using in our products already but it’s also something that should become mainstream, not just a curiosity for innovators. What are the obstacles for that to happen? And how do we overcome them? Continue reading
👀 CHECK OUT OUR REVIEWS

WHAT CUSTOMERS ARE SAYING

223 reviews
80%
(178)
12%
(26)
5%
(12)
3%
(7)
0%
(0)
Prekvapenie

Skvelá chuť a výborná a hlavne zdravá alternatíva bežných ........ Nebudem ďalej prezrádzať čoho, nechajte sa prekvapiť!

Bigman powder!

This is the best protein powder on the market. I enjoy it after good and hard climbing session, and since i started using SENS' protein powder, i feel much than ever!

Fantastic bar!

The taste of the bar is so delicious. I enjoy it the most when i'm out climbing and so i can get that extra boost of energy.

Proteínové tyčinky

Proteínové tyčinky od SENS chutia jednoducho skvele! Pomer proteínu 20g na 60 gramovú tyčinku je výborný. O kvalite svedčia tiež poctivé, kvalitné suroviny priamo z farmy. Ak sa náhodou zaujímate o udržateľnosť, SENS je tá pravá voľba!

Výborný protein shake!

Proteín sa veľmi dobre rozpúšťa ako vo vode tak v mlieku (osobne preferujem kombináciu s vodou). Pre mňa ako človeka, ktorý sa snaží žiť ekologicky a využívať čo najviac eko produktov, je toto skvelá alternatíva k bežným proteínom. V porovnaní s ostatnými vysoko kvalitnými proteínmi je cena veľmi dobrá a spoločnosť sa ju snaží ešte znížiť. Za mňa TOP voľba! :)